Eğitim çözülmez ise hiçbir soruna çözüm bulunamaz.

CHP Gaziantep Millet Vekili Ali Serindağ, Radyo Zeugma’nın konuğu oldu. CHP’deki yenilenme çalışmaları hakkında bilgiler veren CHP Gaziantep Millet Vekili Serindağ, Gaziantep ile ilgili sorunlara da değindi Gaziantep’in öncelikli sorununun eğitim olduğunu dile getiren Serindağ ‘’ eğer Gaziantep sanayisi ile büyüyen bir kentse, bu kentte ara eleman sıkıntısı yaşanıyorsa, işsizlik Türkiye ortalamasının üstündeyse; bütün bu sorunların çözümü için öncelikle eğitimde kaliteyi yakalamamız gerekiyor. Eğitimdeki sorunlar göçe indirgenemeyecek kadar önemlidir’’ dedi.
Gaziantep’teki eğitimin kalitesinin Türkiye ortalamasının oldukça altında olduğunu hatırlatan Gaziantep Millet Vekili Ali Serindağ’’ eğitim ile ilgili son yaşanan gelişmeler sevindiricidir. Ama Gaziantep gibi sanayisi ve kalkınması ile örnek olmuş bir kent için bu gelişmeler asla yeterli değildir. Eğitim sadece Gaziantep’in değil Türkiye’nin öncelikli sorunudur. Ve bu sorunun çözümünde tüm Türkiye olarak eğitim kalitemizi artırmamız gerekli. Evvela eğitimde kadrolaşmayı bir kenara bırakıp eğitimcilerimizin aldıkları eğitimin revize edilmesi ve iyileştirilmesi ile bu sorunun çözümüne başlamalıyız sonrasında da okullardaki fiziki şartları düzeltmeli eğitim çıtasının yükseltilerek Türkiye’ye yakışır bir hale gelmesini sağlamalıyız’’ dedi.
Çiftçimiz can çekişiyor
Gaziantep gibi verimli topraklara sahip olan bir ilde tarımında artık can çekiştiğine dikkat çeken CHP Gaziantep Millet Vekili Ali Serindağ ‘’çiftçimizin artık bağıracak sesi bile kalmamıştır. Kendi kendine yetebilirlikle övünen dünyadaki yedi ülkeden biri olan Türkiye’de bu gün tarım dışa bağımlı hale getirilmiştir. Etimizden sütümüze, meyvemizden sebzemize her şey ithal edilmeye başlamıştır. Neden? Çünkü artık Türkiye’de ve Gaziantep’te çiftçimiz ürettiği ürünü açıklanan fiyatlardan satamamakta, satsa bile bir yıl boyunca ödediği ham maddeyi bile karşılayamamaktadır. Bakın Gaziantep’e yanı başında Fırat var akıp gidiyor. Ama çiftçimiz Fırat’ın suyunu tarlalarını sulamak için kullanamıyor. Acilen barajlar yapılmalı sulama sistemlerine yenilikler kazandırılmalı.  Tarlalarında sondaj vuran çiftçimiz sulama yapamamakta. Neden? Çünkü elektrik borçlarını ödeyememekte. Hepsi icralık durumda. Tarım bu ülkede gelecek yıllarda stratejik bir öneme sahip olacak. Biz bunu fark edemiyoruz. Eğer çiftçimize yardım edemezsek onların sorunlarına çözüm üretemezsek, çiftçimizde toprağı gibi kuruyup kalacaktır. Acilen can suyu tedbirleri almak zorundayız’’ dedi. CHP yönetimi olarak gerekiyorsa kapı kapı dolaşıp çözüm önerilerini birlikte oluşturacaklarını dile getiren Serindağ ‘’aksi takdirde dışa bağımlı bir ülke olmanın ötesine geçemeyeceğiz. Biz iyi her projeye destek vermek için varız. Ama yanlışları da anlatmaktan vazgeçmeyeceğiz’’ dedi.
Terör’ün beslendiği damarlar tıkanmalı
Terör olaylarını da kınayan CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ ‘’ tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor, ailelerine ve Türk milletine de baş sağlığı temennilerimi sunuyorum. Terör bu ülkenin eğitim kadar ciddi bir problemi. Ama bu konuda da siyasi kararlar ne yazık ki yanlış alınmakta öncelikli hedef terör’ün beslendiği damarların kesilmesi olmalıdır.  Bu anlamda kolluk kuvvetlerine büyük görev düşmektedir. Zaten gerek ordumuz gerekse polisimiz ortaklaşa çalışmaktadır. Bu çalışmalar siyasi kararlarla da doğru desteklenirse inşallah Türkiye bu beladan sağ salim kurtulur’’ dedi.
Sivil anayasa yargının bağımsızlığında hazırlanmalı
Sivil anayasaya da değinen Chp Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ yasama yürütme ve yargının oldukça önemli kurumlar olduğunu yasama ve yürütmenin zaman zaman aynı görevde birleşebildiğini ama yargının tam bağımsız olması gerektiğini söyledi. Türkiyede sivil bir anayasanın yapılması gerekliliğinin altını çizen serindağ’’ şu anda uyguladığımız ana yasa 12 eylül döneminde uygulanan ve askeri bir darbe neticesinde hazırlanmış bir ana yasadır. Zaman zaman bu anayasada birçok değişiklik yapılmıştır. Fakat ne yazık ki bu gün bile yeterli düzeyde değildir. Bu nedenledir ki acil olarak hemen bir sivil anayasa hazırlanması gerekmektedir. Ama ne yazık ki iktidar partisi bu görevi tek başına üstlenmiştir. Şimdi bile bir komisyon kurmuş ve bu anlamda anayasa oluşturulması için çalışmalara başlamıştır. Ama ne yazık ki bu komisyonda farklı düşüncelere ya da farklı siyasi partilere yer vermemiştir. Bu anlamda da yeni hazırlanacak siyasi bir anayasa yine en doğru anayasa olmayacaktır.’’
Yemin olayını tüm Türkiye anladı akp’ye anlatamadık
Seçimlerin hemen ardından tutuklu olarak yargılanan millet vekillerinin durumu neticesinde halk iradesine baskı uygulandığı gerekçesi ile millet vekillerinin durumu netleşinceye kadar yemin etmediklerini dile getiren Serindağ.’’ biz hiç yemin etmeyeceğiz demedik. Sadece tutuklu yargılanan milletvekillerimizin durumunun netleşmesini bekledik sonunda da bir mutabakat metni oluşturuldu ve her iki taraf da bu metni imzaladı. Ve ardından yeminler gerçekleştirildi. Sadece Mersin Milletvekili İsa Gök yemin etmedi. Sanırım oda meclis tatilinin bitmesinin ardından yemin işlemini gerçekleştirecektir.
Kimse suçlu aramasın çünkü ortada suç yok.
Chp’sinin seçimlerde aldığı sonuçlara da değinen CHP Gaziantep Millet Vekili Ali Serindağ’’ seçimler öncesinde biz parti içerisinde bir ön eleme yaşadık. Tüm partililerimiz seçimin bu atmosferde olacağını düşünüyordu. Ama durum böyle olmadı. Çünkü ön elemede kendimizle yarıştık oysaki seçimlerde başka partilerle bir yarış vardı. Türkiye genelinde aldığımız oy oranı % 19 bu küçümsenecek bir rakam değil ama daha çok oyumuz olması gerekiyordu. Buda yadsınamaz bir gerçek. Şimdi parti tabanlarında suç aranıyor ya da genel merkezde.  Ortada bir suç yok ki suçlu aransın. 
Gençler ve kadınlar önemli bir güç
Seçimlerde gençlik ve kadın kollarının var gücüyle çalıştığını dile getiren CHP Gaziantep Millet Vekili Ali Serindağ ‘’ bir siyasi hareketin sürdürülebilir olması için gençler son derece önemli sizin yarınınız. Öğrendiklerinizi, doğrularınızı onlara da öğretir anlatırdınız. Bu yarınlarda da olmanızı sağlar sanayide de siyasette de yaşamın her alanında sürdürülebilir olmak son derece önemli. Özelliklede kadınlar siyasette gerçekten var olmalılar. Sorunların tespitinde ve çözüm yolları oluşturulmasında onlara çok ihtiyacımız var’’ dedi.