Türkiye’ye model olduk

Mehmet Tahmazoğlu Radyo Zeugma'da...
Yeni projelerini anlatan Tahmazoğlu, “Nisan ayı sonunda 100 parkı hizmete açacağız. İki mahalleye spor köyü kuruyoruz. Hanımlar Kültür Merkezi sadece kadınlara hizmet verecek. Yeşil Vadi’de Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük parkını yapacağız. Vatandaşları gecekondu fiyatına toplu konut sahibi yapacağız. Amacımız, modern konutlarda, dünya standartlarının üzerinde yeşil alana sahip, istediği sportif ve kültürel faaliyeti yapabilen mutlu insanların yaşadığı bir Şahinbey’dir” dedi.


“Nüfusumuz bir yılda
22 bin arttı”
Mart ayı sonunda görev süresinin iki yılını geride bırakacak olan Tahmazoğlu, bu sure içerisinde yaptığı çalışmaları şöyle anlattı: “Bu ay sonu itibariyle iki yılımızı dolduruyoruz. Zaman çok hızlı geçiyor. Biz hızlı çalışmamıza rağmen yine de yapmamız gereken çok iş olduğunu düşünüyor ve gece gündüz demeden çalışıyoruz. Şahinbey, Türkiye’de göç ve nüfus artış hızında önde gelen şehirlerden birisidir. Bilindiği gibi Gaziantep, nüfus artışında istanbul’dan sonra ikinci sırada geliyor. Bir yıldaki nüfus artışımız 22 bin kişi oldu. Şu anda 743 bin nüfusa sahibiz. Bu nüfusla Türkiye’nin 70 ilinden daha büyük bir nüfusumuz var. 135 mahallemiz var. Yüzde 80’ı çarpık yapılaşmış bir ilçeye hizmet götürmek gerçekten zor. Ama bu bizi ürkütmüyor, yıldırmıyor daha çok çalışmamızı sağlıyor.

“Nisan ayı sonuna kadar 100 yeni park yapacağız”
Bu iki yıl içinde öncelikle yol çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Şahinbey yıllarca ihmal edilmiş. Asfalt, kaldırım ve kilit taşı çalışmalarını hızlandırdık. Yeşil alanımız çok az. Daha yeşil bir Şahinbey için hem eski parkları yeniliyoruz hem yeni parklar yapıyoruz. Geçen yıl 54 park yaptık. Bu yıl 100 park yapacağız. Şu ana kadar 20 erkek, 13 bayan taziye evini açtık. Bunun yanında 2 gençlik merkezi açtık. Gençlik merkezlerinin içerisinde spor salonları, meslek edindirme kursları, kreşler ve üniversitiye hazırlık kursları var. Emekli lokallerimiz ve kütüphanelerimiz var. Sosyal tesislerimiz var. Şahinbey Belediyesi olarak sosyal belediyecilikte Türkiye’ye örnek belediyeyiz.”

“Hızlı bir asfaltlama çalışmasına başlayacağız”
Özellikle GAZDAŞ’ın yoğun çalışmalarından dolayı yolların çoğunda asfaltlama ihtiyacının doğduğunu vurgulayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, hızlı bir çalışma ile bozulan tüm yolları asfaltlayacaklarını söyledi. Tahmazoğlu, “Bu yıl çok ciddi bir asfaltlama çalışmasına gireceğiz. GAZDAŞ çok yoğun bir çalışma yaptı. Tamir ettikleri yerler var, yapmadıkları yerler var. Biz bu ay sonu itibariyle Şahinbey’de çok ciddi bir asfaltlama çalışmasına gireceğiz ve hızla ihtiyaç olan tüm cadde ve sokakları asfaltlayacağız. Bu arada kilittaşına hiç ara vermeden devam ediyoruz. Köyler dahil kilit taşı döşeyerek o bölgede yaşayanların standartlarını yükseltiyoruz” diye konuştu. 

“2 Yılda 3 büyük
ödül kazandık”
Şahinbey Belediyesi son iki yılda ki çalışmalarından dolayı 3 önemli ödül kazandı. Başkan Tahmazoğlu, bu ödülleri şöyle anlattı: Öncelikle ödül almak güzel birşey. Ama bizim en büyük ödülümüz vatandaşımızın mutlu olması. Allah razı olsun demesi bizim için en büyük ödüldür. Türkiye’nin çeşitli kuruluşları yerel yönetimlerin çalışmalarını takip ediyor. Biz bu konuda ilk ödülü e belediyecilik konusunda Cumhurbaşkanımızdan aldık.. Bu alanda verilen en büyük ödül.  Bu yıl da yine. e devlet ödülüne layık görüldük. İkinci ödülümüzü de Meclis Başkanımız Sayın M. Ali Şahin’den aldık. Ayrıca AK Partinin belediyeler arasında düzenlediği sosyal belediyecilik alanındaki çalışmalardan dolayı sosyal belediyecilik ödülünü kazandık. Bu ödülümüzü de sayın Başbakanımızın elinden aldık. Meclis Haber Dergisi tarafından en başarılı belediye başkanı seçildik. Bu başarı ekip çalışmasının meyvesidir. Başkan yardımcılarının, müdürlerimizin, belediye meclis üyelerimizin ve tüm çalışanlarımızın bu başarıda büyük emeği vardır.”

“Bu yıl Karataş’a 3
 park yapılacak”
Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu, hızla büyüyerek bir ilçe konumuna doğru ilerleyen Karataş’ta yapılan çalışmalarla ilgili olarak da, “Karataş, imarlı gelişen bölgelerimizin başında geliyor. Güneykent, Yeditepe, Akkent ve Şahintepe de imarlı mahalle. Ama bunların altyapıları bugüne kadar ciddi manada ihmal edilmiş. Büyükşehir Belediyemizin de katkıları ile altyapısında eksiklik kalmadı. Üst yapı dediğimiz yol ve kaldırım çalışmalarında eksiklik vardı. Şu anda üst yapının da yüzde 80’lik kısmını tamamladık.  Hedefimiz yaz mevsimi gelmeden tüm eksiklikleri tamamlamak. Bunun yanı sıra Karataş’ta ciddi park eksiklikleri vardı. Yeni parklar yaptık. Bu yıl sadece Karataş’ta 30 park inşaatına başladı. Bu parklar Nisan ayı sonunda tamamlanacak” diye konuştu.

“Gecekondu fiyatına modern konutlar üretiyoruz”
Şahinbey’in yüzde 80’inin çarpık yapılaştığını vurgulayan Başkan Tahmazoğlu, gecekondu fiyatına modern konutlar ürettiklerini kaydetti. Tahmazoğlu, toplu konut çalışmaları ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. TOKİ ile birlikte bu çalışmaları yürütüyoruz. Şahinbey ilçesinde kentsel dönüşüm yapılacak olan 16 mahallede 8 bin 850 konutun değer tespit çalışması tamamladı. Etiler Mahallesinde 296 konutun temeli atıldı. Bu yıl bitirmeyi hedefliyoruz. Burada yapılacak konutlara öncelikle Etiler Mahallesi’nde oturanlar yerleşecek. Boşalan alanlara yeni konutlar yapılacak. Bunlara da diğer mahallelerde yaşayanlar taşınacak. Diğer taraftan Serinevler Mahallesinde 300 konutun temelini attık. Yine aynı şekilde o bölgede yaşayanlar buraya yerleşecek.”

“Yeşil Vadi Türkiye’nin en büyük parkı olacak”
Radyo Zeugma’da soruları yanıtlayan Tahmazoğlu, Yeşil Vadi projesi ile igili de açıklamalarda bulundu. Tahmazoğlu, ”Yeşil Vadi Projesi. 6,5 milyon metrekare bir alanı kapsıyor. Bu alanın 1 milyon 700 bin metrekaresini yeşil alan olarak ayırdık. Tek parça Türkiye’deki en büyük park olacak. Şu anda plan çalışmaları bitti. Uygulamasına başlayacağız. Burada 700 konautun temelini atacağız. 50 Metre genişliğinde 13 kilometre uzunluğunda yol açacağız. Büyükşehir ile birlikte bu çalışmayı yapacağız. Sonra parkı etap etap ortaya çıkaracağız. Orada toplamda 10 bin konutu yapmayı planlıyoruz. Önceden vatandaş gidip ev yapıyordu, sonra yol yapılıyordu, altyapı yapılıyordu. Ama şimdi biz bunun tersini yapıyoruz. Önce tüm altyapısını hazırlayacağız, sonra konutlar yapılacak” dedi. Tahmazoğlu, kadınlara ve gençlere yönelik çalışmaları ise şöyle anlattı: “Kadınlara ve gençlere büyük önem veriyoruz. Sosyal tesislerimizde spor yapabiliyorlar, meslek edindirme kurslarına katılabiliyorlar. Müzik kurslarımız var. Karataş’ta 4 yeni sosyal tesis yapacağız. Yeni açtığımız bir sosyal tesisteki kursların kontenjanı bir haftada doldu Hanımlara dönük bir kültür ve spor merkezinin projesini hazırladık. Yakında inşaatına başlayacağız. Sadece hanımların kullancağı bir yüzme havuzu ve diğer sosyal tesisler olacak. Gençlik merkezlerimiz var. Spor alanları ve üniversiteye hazırlık kurslarımız var. Bu yıl içinde Hanımlar Kültür Merkezi ve Spor Merkezi’nin temeli atılacak. İki tane spor köyümüz olacak. Biri Akkent Mahalahlesi, diğeri Perikikaya’da. Her türlü sporun yapılacağı merkezlerimizi çok önemsiyoruz. Bunlarda yüzme havuzları da olacak. Böylece hanımlar kültür merkezindeki havuz ile birlikte toplam 3 havuz yapmış olacağız. İki tane gençlik merkezinin inşaatına başlayacağız. Sosyal tesislerimiz var. 6 Tane Pazar yerinin inşaatına başlayıp tamamlayacağız. Kılınçoğlu’nda pazaryeri yapmak için 32 binayı kamulaştırdık, İstiklal Mahallesi’nde yine pazaryeri yapacağız. 820 milyar lira ödemek suretiyle burada vatandaştan arsa aldık ve Pazar yeri yapacağız. Güneş, Perilikaya, Güneykent ve Deniz mahallesinde pazaryeri yapacağız”

“Mutlu insanların
yaşadığı bir Şahinbey”
280 Bin metrekare üzerine kurulacak olan Şahinbey parkının tamamlanmak üzere olduğunu kaydeden Başkan Mehmet Tahmazoğlu, park içerisinde teleferik de bulunacağını hatırlattı. Teleferiğin Gaziantep için bir ilk olduğunu kaydeden Tahmazoğlu, parkta su, ses ve ışık gösterilerinin de olacağını açıkladı. Park içerisindeki anfi tiyatroda ise yaz aylarında her gün bir konser organizasyonu planlanıyor. Tahmazoğlu, projelerini anlattıktan sonra, “Amacımız mutlu insanların yaşadığı bir Şahinbey. İnsanlar modern konutlarda, yeşil alanlarda, güzel bir hayat sürsünler. İstedikleri her türlü sportif, sosyal ve kültürel faaliyeti gerçekleştirme imkanı bulsunlar” diye açıklamada bulundu.