Radyo Zeugma’da yıldızlar geçidi

Radyo Zeugma, sevilen grup Manga’nın solisti Ferman Akgül ve DJ Birol Giray’ı konuk etti.

Radyo Zeugma, konuk ettiği sanatçılarla yine fark yaratmaya devam ediyor. Gaziantep’e konser için gelen, elektronik müziğin Türkiye’deki en güçlü isimlerinden Manga’nın solisti Ferman Akgül ve DJ Birol Giray ayağının tozuyla, konser öncesi Radyo Zeugma’ya konuk oldular. Başarılı Programcı Pınar Çelik’in sorularını yanıtlayan Akgül ve Giray’ı, sevenleri gönderdikleri mesajlarla yalnız bırakmadı.

Rock müziğin önemli temsilcilerinden Mavi Sakal’ın çok sevilen ‘İki Yol’ şarkısını günümüz şartlarına göre yeniden düzeleyen ve bununla büyük bir başarı yakalayan Ferman Akgül ve Birol Giray Gaziantep’in yanı sıra, Anadolu turnesiyle Türkiye’nin birçok ilinde konser vermeye hazırlanıyor. Akgül ve Giray ikinci single şarkıları olan ‘İki Yol’ ile yine en çok dinlenen müzik listelerinde yerini almayı başardı.

MANGA DAĞILDI MI?

Dinleyicilerin Manga dağıldı mı? Sorusunu yanıtlayan Ferman Akgül, “Manga benim ilk evim. Manga’dan ayrılmam söz konusu değil. Ama senelerdir hayal ettiğim bazı müzikal fikirleri de hayata geçirmem gerektiğine inanıyorum. Önümüzdeki dönemde solo birtakım projelerim olacak. Bunun yanı sıra önümüzdeki aylarda Manga ile yeni bir single çalışmamız olacak. Yani, Manga ile yola devam’’ dedi.

“ARAMIZA DUVARLAR ÖRMEDİK”

Manga’nın bu kadar sevilmesini, dinleyicileriyle aralarına duvar örmemeye bağlayan Akgül, şunları söyledi: “ Evet herkesle konuşamıyoruz, herkesin sorularını cevaplandıramıyoruz. Ama hayranlarımızla aramıza asla bir duvar da örmedik. Sosyal paylaşım ağları aracılığıyla sürekli iletişim halinde olduk. Henüz albümümüz yokken bile, dinleyenlerimizle bir paylaşım içerisindeydik. Bunu sürdürmeye gayret gösteriyoruz. En önemlisi kendimiz dışında bir şey yapmıyoruz. Kendimiz gibiyiz”

“TÜRKİYE EMEKLEME DÖNEMİNDE”

Akgül, bazı alternatif müzik akımları için Türkiye’nin emekleme döneminde olduğunu söylerek, “Dünyayı 10 yıl geriden takip ediyoruz. Elektronik müzik için de aynı durum geçerli. İstanbul’da kemikleşmiş çok ciddi bir dinleyici kitlesi var. Ama yavaş yavaş Anadolu’ya da yayılma vakti geldi. Elektronik müzik her geçen gün daha çok sevilmeye ve yaygınlaşmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“ZOR BİR YOLA ÇIKTIK”

‘Cevapsız Sorular’ remiksi ile, Kral Müzik Ödülleri’nde en iyi DJ ödülü alan Birol Giray, zor bir yola çıktıklarını, bilinenle değil, bilinmeyenle, yapılmayanlarla geldiklerini ve zor bir mesaj verdiklerini söyleyerek, “Bizden cesaret alan diğer DJ prodüktörler bu işe başlayacak. Sonuçta bu cesaret işi. Çünkü yaptığınız parça tutmayabilir ve siz bu işten kazançlı çıkamayabilirsiniz. Çok çabuk unutulan milyonlarca müzik eseri varken, klasikler arasında yerini alarak unutulmayan müzikler arasına girebilen çok az eser var. Bizim de amacımız klasikleşerek, unutulmazlar arasında yerimizi almak” şeklinde konuştu.

“GAZİANTEP TÜRKİYE’NİN BÜTÜN ÖZELLİKLERİNİ ALMIŞ”

Gaziantep, Gaziantep mutfağı ve Gaziantep halkının misafirperliğini yere göğe sığdıramayan Akgül ve Giray; Gaziantep’in turizmi, tarihi, mutfağı, misafirperverliği ile Türkiye’nin bütün özelliklerini aldığını söylediler.

Giray, Türkiye’nin en iyi mutfağının Gaziantep’te olduğunu söylerken; Akgül, Gaziantep’in kendi kültürünü bozmadan, hala kendine has ama çok güçlü ve modern bir şehir olduğunu söyledi.

İzzettin ENCU