Şahin Radyo Zeugma'ya özel açıklamalar

Ak Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin, ilk kadın vekil ve bakan olarak kadının neler başarabileceğini Türk kadınına hatırlatabilmenin haklı gurunu yaşadığını ifade ederek, Aslanın erkek veya dişi olarak ayrıştırılmadığı gibi, hizmete de cinsiyet ayrımının söz konusu olmadığına  vurgu yaptı.  Kadına olan bakış açısının zihinlerde değişdiğine de dikkat çeken Şahin, ''Artık söylediğini yapan, başarabilen, üretebilen ve insanların yaşamsal sorunlarına dokunabilen bir kadın modeli var. İnsanlar söylediğinize ve yaptıklarınıza bakıyor'' dedi. 

Ak Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin, 30 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala Radyo Zeugma'ya konuk oldu. Radyo Zeugma Yönetim Kurulu Başkanı Meral Ay'ın yönettiği ve Güneş Gazetesi Genel Koordinatörü Aydın Akyürek'in de hazır bulunduğu proğramda, siyasetteki ilk yolculuğundan adaylık sürecine kadar tüm gelişmeleri anlatan Şahin, hayalindeki Gaziantep'i de tarif etti. İlçe belediyeleri ile birlikte hazırladıkları projeleri içeren ‘Katılımcı Belediyecilik’, ‘Trafik ve Ulaşım’, ‘İmar ve Şehircilik’, ‘Çevre ve Yeşil Alanlar’, ‘Kültür ve Turizm’, ‘Sosyal ve Sağlık’, ‘Su ve Kanalizasyon’, ‘Sanayi ve Ticaret’, ‘Spor’, ve ‘Tüm İilçelerde Büyükşehir Hizmet Kalitesi’ ana başlıklarından oluşan 10 maddelik bin 27 projelik seçim beyannamesini detaylarıyla anlatan Şahin, ''Hayaller gerçek olacak dedik ve oldu. Şimdi yeni bir Gaziantep hayel ediyoruz. Otadoğunun lojistik ve üretim merkezi olan, tüm sorunları çözülmüş bir Gaziantep'i gerçeğe dönüştüreceğiz'' dedi. 

Proğramında dinleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Şahin, özellikle kadın dinleyicilerden sorular üzerine, kadınlarımızın yönetimlerde söz sahibi olması için ziyniyetleri değiştirdiklerine vurgu yaparak, ''Yaslar değişiyor. Hizmetler şekilleniyor. Ama en zor iş zihniyet değişimi idi. Bunu başardık'' dedi. Şahin, siyasetteki uzun başarı hikayesini anlatırken, anılarıyla duygu dolu anlar yaşattı.

HAYATIM İLK'LERLE BAŞLADI

1966 Gaziantep doğumluyum.   İlk orta öğrenim ve Lise'yi Gaziantep 'te tamamladım. İstanbul Teknik Üniversitesi  Kimya Mühendisliği Bölümü'nü kazandım. Ailenin tek üniversite okuyan üyesi bendim. ilkler hep hayatımda dönüm noktası oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi'ni derece ile tamamladım. Gaziantep'e olan sevgi ve muhabbetim nedeni ile Gaziantep'e döndüm. Burada 15 yıl özel sektörde çalıştım. En son işletme yöneticiliği yaptım. 150 kişilik bir boyahanede işletme müdürlüğü yaptım. O sırada eşim Makine Mühendisi olarak işe girdi. Tanışıp evlendik. 2 çocuk annesiyim. kızım Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü'nü okuyor. Oğlum ise üniversite sınavına yeni girdi. Buradan bütün öğrencilere başarılar diliyorum. 

SÜREÇ SİYASETE GİRMEMDE ETKİLİ OLDU

Daha sonra siyasi hayatım başladı. 2001 krizi ile Türkiye'de yaşananlar. Sayın başbakan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlı'ğında ki gösterdiği başarı. Dünyanın hiç bir yerinde kriz yokken küçülmek ve özel sektör olarak bile biz de etkilendik. Eşim ile birlikte gidip bu partiye üye olalım. Vekil, başkan ve bakan olalım diye bir makama göz koymadık. Ak Parti'nin Gaziantep'te kurucusu olduk. Herşey o kadar hızlı gelişti ki erken seçim kararı alındı. Başbakan bize 'Gaziantep'te kadın milletvekili istiyorum.  Yönetimde olan kişilerin bu alana girmelerini sağlamaya çalışın' dedi. Yönetimde benden başka devam eden kadın yoktu. Erken seçim kararı alındığı gün toplantı salonunda kadın olarak tek başıma idim. Teşkilat 'Fatma Hanım biz senin alana girmeni istiyoruz' dedi. orada siyasi hayatımız başladı. Temayüller mülakatlar. Burası ciddi rekabetin olduğu bir yer. Üstelik erkek alanlarının daha fazla olduğu bir yer. 

BAKANLIK KURUCULUĞU YAPTIM

Özel sektörde ki ve çalışma hayatım siyasette daha fazla kalmamı sağladı. 15 yıl özel sektör, 12 yıl siyaset hayatım oldu. 7. sıradan milletvekili adayı oldum. Hiç kimse inanmadı. Hep 3 ve 4 çıkar denildi. Bu şehir başka grupların kalesi olarak görünüyordu. Seçmen desteği alacağımızı kimse hesaplamadı. O günün şartları ile 7 milletvekili ile parlemontada  temsil edildik. Gaziantep'in ilk kadın milletvekili oldum. Daha sonra Ankara hayatı başladı. Bu şehiri orada temsil etmekten onur ve gurur duydum. Merkez karar yönetim kuruluna girdim. Başbakan'la parti yönetiminde uzun yıllar birlikte çalıştık. 4 yıl Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı yaptım. Kadınların tüm Türkiye'de teşkilatlanmasına, teşkilatın kadın siyaset okulu gibi her alanda özne olmasını çok önemsedim. Bütün Türkiye'yi dolaştım. 2,5 yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptım. Bakanlık yeni kuruldu. Devlet bakanlıkları vardı. Yeterince hizmet edilemediği düşünüldü. Bu da bir ilk. Genel merkez 2,5 yıl sonunda böyle bir karar aldı. Teşkilatta ki arkadaşlarımız ve Milletvekilleri arkadaşlarımız 12 yıllık devlet tecrübesine güvenerek karar çıktı. Bu tecrübeyi bu şehire kullanmaktan her zaman onur ve şeref duydum. 

EN ZOR DEĞİŞİMİ YAPTIK

Zihinleri değiştirmek daha zordur. Yasalar bile akşamdan sabaha kadar çabuk değişebilir. Toplum algısı ve bilİnci o kadar önemli ki. Kadın için çok farklı bir bakış açımız var. Hele siyasette kadın dediğiniz de. İlk sıralar bu şehir bu kadını kaldırmaz anlayışı ile çok karşılaştık. Bu nedenle benim ilk 6 ayım çok önemli idi. Köylere gidileceği zaman 'Fatma Hanım'ı göndermeyelim' zihinleri çok oldu. Dedim ki bu işte ayrımcılık olamaz. Eğer kim bu işi hak ediyorsa alanda olmalı ve bunu ıspatlamalıyız. Erkekler 1 çalışırken ben 10 çalıştım. Hem parlemento işlerimi yaptım. Hem genel merkez hem de şehirle ilgili talepleri birebir karşıladık. İlk alana girdiğimiz zaman Fatma Şahin kim ne yapabilir düşüncesi vardı. Milletvekili Odası'nda görüşmelerimizde insanların kafasında genç kadın milletvekili olacağı düşüncesi yoktu. Daha sonra talepleri yerine getirmeye çalıştık. Gittiğim köylerde ebe, yol, su, doktor yoktu. Bütün yokları var edebilmek için büyük gayret gösterdik. 

KADINLARIMIZIN SORUMLULUĞUNU HEM OMUZLARIMDA HİSSETTİM

Kadınlar kendini çok önemsediğimizi ve kendi yaşam kalitelerini yükseltmek için nasıl çalıştığımızı gördü. Kadına ulaşınca aileye ulaşıyorsun ve topluma ulaşıyorsun. Bu nedenle ilk 6 ayda bu işin kadın meselesi olmadığını öğrettik. 6 ay sonunda gazete manşetlerinde aslanın kadını erkeği olmaz, biz Fatma Şahin'de bunu gördük diye haberler yer aldı. 1 yılın sonunda bu işi kadınların yapabileceğini inandırdık. Kadınlar siyasete giripte sabrettiği zaman bu genetik miras altın gibi değerlendiriliyor. 1,5 yılın sonunda ikinci kişi olarak görenlerden daha çok, 'Bu söylerse yapar, konuşursa arkasında dururum ve iyi sonuçlanır' algısı oluştu. Şu anda bütün kadınlar temsil ediyorum. İnsan odaklı bir ayrımcılık değil, birlik odaklı bir bakışla yapamayacağınız bir şey yok. 

HALKIMIZA SORDUK

Belediye başkan adaylığım açıklanınca hemen işe başladım. Uzman bir ekiple Gaziantep halkına 'sorunları ve istekleri' sorduk. Tüm görüşleri yine profesyonel bir kadro ile analiz ettik ve seçim beyannamemizin ana başlıklarını oluşturduk. Burada öne çıkan ilk sorun ulaşım oldu. Halkımız daha bir çok konuda görüşlerini ileterek, seçim beyannamesine katkı sundu. bu analiz sonrası doğru yerlere doğru projeler üretme gibi bir kolaylığı kendimize sağladık. Şuan 1027 proje içerisinde yaşamı kolaylaştırıcı ve Gaziantep'i hayal bile edilmeyecek vizyona ulaştıracak projeler var. Biz katılımcığın sadece sözde değil, uygulamada yer almasını istedik. işte bu yüzden yola halkımızın düşünce ve fikirlerini alarak çıktık. 

ULAŞIM KOORDİNASYON MERKEZİ KURULACAK

Bu kentte yaşayan birisi olarak, bende aynı sorunları yaşadım ve şahit oldum. İlk iş olarak ulaşıma el atmamamız gerekiyorudu. Bu işi iyi bilen uzmanları kentimize davet ederek kısa, uzun ve orta vadeli çözümler ürettik. 15 yerde kavşak çalışması yapılacak. Gaziray hayata geçirilecek. Çevre yollarını kullanacağız. Trafik ışıklarını azaltacağız. İnteraktif bir sistam kurarak akıllı bir kent oluşturacağız. Diğer yandan kentte 490 bin araç var. 2500 açık ve kapalı otopark var. Otopark sayısını yeterli hale getireceğiz. Ulaşımın hızlı aktığı bir sistem oluşturacağız. bu konuda titiz bir çalışma yapıldı. 

İMAR UYGULAMALARI TİTİZ YAPILACAK

Yeni yasa imar konusunda Büyükşehir Belediye Başkanına önemli yetkiler veriyor. ilçe başkanlarımızla da son derece iyi bir uyum içerisinde çalışıyoruz. Göreve gelirsek ulaşım gibi imar master planınında yeniden oluşması için adım atacağız. Şeffaf ve uzun vadeli imar planları yapacağız. Kentin sağlıklı bir gelişim göstermesi için imar planlamalarında titiz davranacağız. 

GAR BÖLGESİ MUHTEŞEM BİR MESİRE ALANI OLACAK

Bakanımız geldiğinde Gar bölgesiyle ilgili tüm sorunları anlattık. Çözüm sağlandı ve o bölge muhteşem bir alan haline geliyor. Özellikle Şehitkamil ilçesinde yaşayan vatandaşlar için, alternatif bir mesire, gezi ve eğlence alanı olacak. 

GAZİANTEP'İ BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ

'Geleceğin Gaziantep'i' hedefiyle çalışıyoruz. Şehri imar ederken gönülleri de imar edeceğiz. Gaziantep'in tarihi ve kültürel değerleri, geleneksel el sanatları, dünyaca ünlü mutfağı, güçlü sanayisi ve ekonomisi ile dünya gündemine taşımak ve turizmde marka şehir haline getirmek için var gücüyle çalışacağız. Gelin Gaziantep için hayallerimizi, hedeflerimizi birlikte gerçekleştirelim, gelin geleceğin Gaziantep'ini beraber inşa edelim.