Zamanı gelince açıklayacağım

Türkiye’nin en büyük 3. ilçesi konumunda olan, hatta 80 bin Suriye’li hesaplandığı zaman en büyük ilçe konumunu alan Şahinbey İlçesi’ne yönelik Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Radyo Zeugma’da katıldığı canlı yayında bir birinden ilginç konulara değindi.

GENEL MERKEZ KARARI ÖNEMLİ
Şahinbey Belediyesi’ne yeniden aday olup olmayacağı konusuna açıklık getiren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Biz 5 yıllığına göreve seçildik. Amacımız bu süre içinde en güzel hizmetleri yapmaktır. Belediye başkanı halkın aracıdır. Bizim görevimiz tekrar tekrar seçilmek değildir. Ben yeniden Şahinbey Belediye Başkanlığı’na adayım diye bir şey yok.Vakti geldiğinde oturup genel merkezimizle istişare edeceğiz. O zaman belli olacak. Bizim Şahinbey veya Büyükşehir Belediyesi adaylığı gibi düşüncemiz yok” dedi.
 
3. BÜYÜK İLÇE
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Şahinbey ilçemiz Türkiye genelinde, 2013 nüfus sayımına göre büyüklük bakımından 3. sırada. Ama fiili sıraya bakarsanız 1. sırada. Suriye’deki olaylardan dolayı ilçemize gelen 80 bin Suriyeli insan var. Bu nüfusun üzerine konulduğunda ülke genelinin üzerine çıkıyoruz. Bütçe oranından da 1. sıradayız. Şahinbey’de nüfus artışı 96 bin kişi. Ama bugün bakacak olursanız 200 bin kişi. Hızlı büyüyen bir ilçede sorunların artması gerekirken, bizler sorunların üstünden geldik” dedi.

80 BİN SURİYELİ VAR
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Bizim ilçemiz daha çok belli ailelerin oturduğu bir bölge. Bu nedenle Suriyeliler’in Şahinbey bölgesinde oldukça fazla aile bağları var. Sayıya bakacak olursak 80 bin dolayında Suriyeli sayısı var. Kavaklık’ta, Karataş’ta Düztepe, Nuri Pazarbaşı gibi hangi mahalleye gidersek gidelim Suriyeliler’le karşılaşıyoruz. Belediye olarak ne hizmet veriyorsak bu hizmetlerin tamamından Suriyeli kardeşlerimizin de faydalanmalarını sağlıyoruz” dedi.

BÜTÇE 7’YE KATLANDI
Tahmazoğlu, “Bütçemiz ilk göreve başladığımızda çok iyi değildi. Bugün bakıyoruz, bütçemiz kat kat daha fazla. Bütçe artışımız yüzde 200. Tasarruflarımız ve İller Bankası geliri ile kendi kaynaklarımız sayesinde bugün bu noktadayız. Yatırımlarımız oldukça fazla arttı. Yatırımlara ayırdığımız rakam ortalama bütçenin yüzde 80’i oranında. Mesleğimiz Yeminli Mali Müşavir, yıllarca mesleğimiz en iyi şekilde yaptım. Bundan dolayıda belediye harcamaları ve gelirleri konusunda oldukça uzman olduk” dedi.
 
IMF’YE BORÇ VEREBİLİRİZ
IMF konusunada açıklık getiren Başkan Tahmazoğlu, “IMF’ye kredi verme meselesine gelince, Başbakanımız ‘40 yıldır IMF’ye borç ödüyoruz ve bugün bu borç bitti’ dedi. Ben de bunun üzerine çok mutlu oldum. Başbakanımız’ı dinledikten sonra Maliye Bakanımız’la görüştüm. Bakanımız IMF yetkilileriyle görüşeceğini söyledi, ben de bunun üzerine IMF’ye borç vermeye hazırız dedim. Bakanımız’dan belediyemizin kendilerine kredi verebileceğini söylemesini talep ettim. Bizler bunu söylerken mutlu olduğumuz için söyledik” dedi.

FAKİRİN YANINDAYIZ
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Biz belediye olarak fakir-fukaramızın sorunlarını çözümü için koları sıvadık. Hizmetleri aksatmıyoruz. Tek kuruşumuzu bile boşa harcamıyoruz. Biz güçlü bir belediye olarak IMF ve diğer kredi kurumlarına borç verebilecek durumdayız. Belediyeler normalde herkese borçludur ama biz bugüne kadar ne bir kuruma ne de bir işçimize tek kuruş borcumuz yok” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM
Başkan Tahmazoğlu, “5 bin konut yapıyoruz. Etilerde 296 konutumuzu kentsel dönüşümde rezerv konut için yapmıştık takasta kullandık. Serinevlerde 88 metrekare 2+1 300 konut aylık 250 TL taksitle 10 yıl vadeli dar gelirli aileler için hak sahiplerine teslim edildi. Nuripazarbaşı bölgesinde Çamlıca bin 71 konutlarında 379 adet konutumuz tamamlanma aşamasına geldi. Yine Yeşilvadi 702 konutumuz tamamlanma aşamasına geldi. Mavikent mahallesinde 2 bin 340 konutumuzun bin 260 konutu tamamlanma aşamasına geldi. Bin adedini geçtiğimiz aylarda aylık 400 TL taksitle 10 yıl vadeli şekilde 93 metrekare 2+1 konutlarımızın hak sahiplerini kura ile belirledik. Bin konutun daha 5 ay sonra kurasını çekeceğiz. Özel sektöre sadece 2012 yılında 15 bin 338 adet konut ruhsatı verildi. Son 4 yılda 35 bin konut ruhsatı verilmiştir” dedi.


MAVİ KENT

Tahmazoğlu, Mavikent projesine ilişkin olarak, “Serinevler Mahallesi’nde 300 konut yaptık, ardından ise Mavi Kent Projesi başladı. Serinevler’de 3 bin 500 vatandaş başvurdu. Ayda 250 lira taksitle dar gelirli ailelerimiz ev sahibi olmuş oldu. Mavi Kentte ise 1000 dar gelirli ailemizi ev sahibi yaptık. Ayda 400 lira taksit ödüyerek dar gelirli ailelerimizde Mavi Kent’te konut sahibi olmuş olacaklar. Bana Mavi Kent Projesinden konut alabilmek için Ankara’dan bile beni arayanlar oldu. Biz adaletli olacağız. Bu nedenle tüm vatandaşlarımız bizim için eşittir. Biz şartları ortaya koyduk. Bu şartlar ışığında girmek isteyenler kuraya girdiler. Bundan dolayıda vatandaşlarımızda bizleri anlayışlar karşıladılar. Çamlıca Mahallesi’nde devam eden konut projesinde sona geliniyor. Birkaç ay içerisinde satış yöntemi belli olacak. Burada da kamulaştırma karşılığında alacak kişilere satışın ardından geri kanalar ise ihale yöntemiyle satışa çıkacak” dedi.

YEŞİL ALAN FARKI
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Şahinbey’in yüzde 70’i çarpık yapılaşma. Biz göreve başladığımız günden bu yana yeşil alanalra büyük önem verdik. Geçmişte de yapılan parkların tamamını yeniledik ve yenilerini ekledik. 362 yeni parkı yapmanın mutluluğunu yaşadık. Bazı vatandaşlarımızın çok olması nedeniyle bizim artık yeşil alana ihtiyacımız yok dediler. Yeşil vadi projesi kapsamında Türkiye’nin en büyük parkını inşa ediyoruz. Şu an çok ciddi bir çalışma yürütülüyor. Son zamanlarda Gezi Parkı tartışmaları yaşanırken biz Yeşil Vadi Parkına 50 bin adet ağaç dikiyoruz. Burç kavşağı’nın olduğu bölgede 180 bin metrekare üzerine şelale park yapacağız. Hasan Kalyoncu Üniversitesi karşısında Gaziantep’in 3. büyük ormanını oluşturacağız. Biz yeşil, havası güzel, doğası güzel bir Gaziantep için çalışıyoruz. Dinimizde bizleri ağaç dikmeyi emrediyor” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK PARKI
Türkiye’nin en büyük parkının yapımına başladıklarını belirten Tahmazoğlu, “Yeşil Vadi Parkı normal bir park olmayacak. Kamulaştırma bedeli, alt ve üst yapı bedeli 500 milyon liralık bir proje bedeli var. 1 milyon 700 bin metrekare kıyamete kadar kalacak bir park yapıyoruz. Bu parkın içerisinde oluşturulacak göletin üzerinden kayıkları yüzdüreceğiz. Tüm sosyal donatılarıyla birlikte büyük bir proje ile Şahinbey ve genelinde Gaziantep adına oldukça önemli bir proje ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

TAMİRCİ ESNAFINA MÜJDE
Tamirci esnafına müjde veren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Tamirci esnafımızı başından bu yana düşünüyoruz. Şahinbey belediyesi yeni kurulmadı. Bu problem 50 yıllık bir problem. Neden bizden önce el atılmadı da şimdi biz atıyoruz. Çünkü biz esnafımızı düşünüyoruz ve esnafımızın daha refah güzel bir alanda çalışmalarını sürdürmelerini istiyoruz. Geçtiğimiz yıl Karataş Bölgesi’nde temelini atmıştık önümüzdeki Kasım ayında da bin işyeri tamamlanmış olacak. Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında oruç oruç Ankara’ya giderek sorunu çözmeye çalıştık. Belediye kanunlarında daha once bizim gibi bir belediye işyeri yapmadığı için bizler şimdi esnafın ödeme konusunda kolaylık sağlanması için bakanlık nezdinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Esnafımız hiç bir endişeye kapılmasın onları seviyoruz. Onların işyeri sahibi olmnaları için çabalıyoruz. Bazı dedikodular yer alıyor esnaf işyeri alamayacak gibi. Esnafımız bizlere inanıyor ve güveniyor bizde onlara inanıyoruz. Esnafımız bizim dışımızdaki sözlere inanmasınlar” dedi.

GENÇLİK MERKEZLERİ
Başkan Tahmazoğlu, “Gençlik merkezleri ve sosyal tesislerde önemli atılımlar yaptık. Eskiden 11 tane eski tesisimiz ve bin tane kursiyerimiz vardı, şu anda 33 bin aktif kursiyerimiz var 55 tanede tesisimiz var. 15 tane inşaatı devam eden tesisimiz var. bizim hedefimiz kursiyer sayısını 50 bine çıkartmaktır. Her çeşit kurslar buralarda rahatlıkla uzman öğretmenler eşliğinde ücretsiz olarak vermekteyiz. Eğitim alanında hakikaten ciddi yatırımlarımız var. kurslardan 73 bin vatandaşımız katıldı. Aile boyu kurslarımız, kreşlerimiz, spor tesislerimiz var. 8 bin civarında spor kursiyerimiz var. Hanımlarımıza özel sonderece önemli tesisinde hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

AKKENT SPOR KÖYÜ
Akkent Spor Köyü Projesi’nin önemli olduğunu belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Spor köyümüz önemli projelerimiden bir tanesi. Burada erkeklerimiz için yüzme havuzu, spor salonu var. Yüzme havuzumuzu da kısa sürede hizmete açacağız. Gaziantep’te yüzme havuz sayısını da arttırıyoruz. Spor alanında vatandaşlarımıza hem spor yaptırmış hem de katkı sunmuş oluyoruz” dedi.

TARİHİ DOKULARA ÖNEM VERİLİYOR
Tahmazoğlu, “Tarihi binalarımızı restorasyon çalışmasında bulunmaya devam ediyoruz. Cami ve sokaklarımızdaki sokak sağlıklaştırma çalışmasını hızlandırdık. Amacımız tarihi dokuya sahip çıkarak şehrimize daha fazla turistin gelmesini sağlamaktır. Bu çalışmalarımız sırasında bizlere destek olan ve anlayışta bulunan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

ÖRNEK PROJE
Evlilik Okulu’nun örnek proje olduğunu belirten Tahmazoğlu, “Sosyal projeler bizler için çok önemli. Evlilik konusu bir insanın dönüm noktası. Evlilik yapmak kolay ama sürdürebilmek zor. Gençlerimiz eğitim almadan evlilik hayatına atılıyorlardı. Evli olanlar evlilik hayatlarının daha iyi olduğunu ifade ediyorlar. Evlilik okulunu önemsiyoruz. Bakanımız Fatma Şahin hanımefendi ise projemizi çok beğeniyor” dedi.

HOŞGELDİN BEBEK
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Hoş geldin bebek 4 yıldır sürdürdğüğümüz çalışmadır. Bugne kadar 10 binden fazla bebeği ziyaret ettik. Diğer belediyelerin de bu projeyi taklit ettiklerini görüyouz. Bu da projemizin iyi olduğunu gösteriyor” dedi.

FOLKLÖR FESTİVALİ
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Gaziantep’te folklor festivalimiz yarın başlıyor. Festivalimiz kapsamında çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Folklorümüze Türkiye’den ve yurt dışından da 11 folklorcu festivalimize katılacak. Akşam 19:00’da başlayacak olan festivalimiz konserle devam edecek” dedi.

ASFALTSIZ YOL KALMAYACAK
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Bir çok mahallemizin asfaltımızı yeniledik ve yenilemeye de devam ediyoruz. Bu ayın sonuna kadar asfalt günlük bin 500 ton asfalt döküyoruzç Bu yıl içinde 360 bin ton asfalt dökmüş olacağız. Geçmişte bir yıl boyunca dökülen asfaltı bizler bir ayda döküyoruz” şeklinde konuştu.