Ekim’i bekleyin

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, yerel seçimlerde yeniden aday olup olmayacağına dair spekülasyonlara son noktayı koydu. Gaziantep ziyareti sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bu konuyu konuştuklarını belirten Güzelbey, “Başbakanımız bana ‘Bu konularda açıklama yapma’ dedi. Bu konuda açıklama yapmam uygun olmaz Ekim ayında gerekli açıklamayı Başbakanımız’la birlikte yapacağım” dedi.
 
Güzelbey Radyo Zeugma’nın konuğu oldu. Güzelbey, Güneş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ramazan Taşkın ve programcı Beste Saraç’ın sorularını yanıtladı. Göreve geldiği günden bu yana Gaziantep’te yaptığı hizmetleri Radyo Zeugma’da anlatan Güzelbey, yaklaşan yerel seçimler öncesinde, Büyükşehir Belediye başkanlığına yeniden aday olup olmayacağı yönünde ki spekülasyonlara son noktayı koydu. Güneş Gazetesi’nden Ramazan Taşkın’ın sorularını yanıtlayan Güzelbey, yeniden aday olup olmayacağı yönündeki soruya, “Başbakanımız’la yaptığım görüşmede, seçime kadar adaylık konusunda konuşmamamı istedi. Başbakanımıza konuşmayacağıma dair söz verdim. Ama insanlar geldiği gibi gitmelidirler. Ekim ayında Başbakanımız’la birlikte aday olup olmayacağımı açıklayacağım. Ekim ayı gelsin açıklarız. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi artık kurumsal bir kimliğe sahip. Eskiden belediyeye kıyamet gibi insanlar gelirdi. Ama bugün internet ortamında insanlarımız sorunlarını çözüyorlar” diye konuştu.
 
İşte Güzelbey’in birbirinden önemli açıklamaları:
 
RAYLI SİSTEM 50 KİLOMETREYE ULAŞACAK
 
“Biliyorsunuz raylı sistem bizim dönemimizde yapıldı. Birinci etap bittikten sonra ikinci etap ve şu arada İbrahimli olan üçüncü hattı yapıyoruz. Daha sonra dördüncü etabı tamamlayacağız. Bu etap şehirle entegre olacak. Karataş’ta oturan bir vatandaşımız tek bir biletle Gazikent’e kadar gidebilecek. TCDD ile yapılan işbirliği çevresinde, Gazikent ile OSB arasındaki raylı sistemi de tamamlayacağız. İstanbul’da tramvay hattı 110 kilometreyken, Gaziantep tramvay hattında 55 kilometreye ulaşacak. Bu sayede toplu taşıma hizmetlerinde çığır aşmış olacağız. Hatlar yenileniyor. Raylı sistemle ilgili olarak Düztepe ile Vatan Mahallesi’ni kapsayacak 5. Etap çalışmalarını projelendiriyoruz. Gaziantep’te nerede tramvay ihtiyacı varsa, biz oraya rayları döşeriz. Seçime kadar elimizde 50’den fazla tramvay olacak. Bakın biz bugünü değil 50 kilometreye çıkacak olan tramvay hattı için bugünden vagonları almış bulunuyoruz.”
 
“100 YENİ OTOBÜS ALDIK”
 
Dolmuşları kaldırıyoruz, yerine otobüsler gelecek. Bunun yanı sıra yeni 100 yeni otobüs alarak hatlara yerleştirdik. Hedef Gaziantepli hemşehrilerimizin arabalarını garajlarında bırakarak toplu ulaşım hizmetlerinden faydalanmalarını sağlamak. Bugün itibariyle ilimizde her hafta 200 yeni araç trafiğe çıkıyor. Her sene 12 bin yeni araç trafiğe çıkarsa, şehir trafiği ne yapsın? 10 sene önceki Gaziantep’i düşünün, köprülü kavşak yok, tek şeritli yollar ve benzer durumlar. Bugün ise kente modern bir hava verildiyse köprülü kavşaklar ve benzeri çalışmaların neticesinde olmuştur.”
 
HOBİ BAHÇELERİ ARTTIRACAĞIZ
 
“Eko-Kent uluslararası ödül almış bir proje. Ulumahasere de çok geniş alanlarda yüksekliği fazla olmayan fakat yaşamsal alanları fazla olan bir proje. Bu projeyi yaparken bazı insanlar dudaklarını büktüler ama proje ödüller almaya başlayınca bu proje ilgi görmeye başladı. Hobi Bahçeleri Almanya’da oldukça fazla. Buradan yola çıkarak Gaziantep’i bir Avrupa kenti haline getirilmesi için Hobi Bahçeleri’nin sayısının arttırıyoruz. Bunu şehrin dört bir tarafına yaymak istiyoruz. Hobi Bahçeleri’nin yapıldığı yerler çöp transfer alanlarıydı. Bugün ise çöp transfer alanları yaşamsal alanlar haline geldi.”
 
GEZEGEN EVİ’Nİ GÖRMEYEN KALMADI
 
“Bizim kenar semtlerdeki, okullardaki öğrencilerin Gezegen Evi’ne getirilmesine yönelik adımlarımız var. Bugün itibariyle Gezegen Evi’ni görmeyen öğrencilerimiz kalmadı. Artık dünya çocukları gelerek Gaziantep’te tatil yapmaya başladılar. Gaziantep bugün uluslararası boyutta tatil yapılacak bir alan haline geldi.”
 
ANKETLERİM DOĞRU
 
“Anketleri doğru yaparsanız siz kazanırsınız. Ben 9 yıldır düzenli olarak anket yaptırıyorum. Yaptırdığım tüm anketler doğru çıktı. Son yapılan seçimlerde bir anket sonucu açıklamıştım. Hakkımda açılan bir dava vardı yapılan anket sonuçlarına göre. Bu dava düştü. Yapılan her ankette halkımızın istek ve taleplerini değerlendiriyoruz. Son yapılan ankette halkın en çok istediği ulaşım sorununun çözülmesiyle. Bu nedenle yeni 100 otobüs aldık ve toplu ulaşıma kattık.”
 
İŞGALİ BİZ BİLİRİZ
 
“Maalesef 100 kilometre ötemizde bir insanlık dramı yaşanıyor. Biz kent olarak işgal görmüş bir toplumuz. Mesela işgal yıllarında annem doğmamış. O yıllarda ailem Besni’ye gitmişler. Annem Besni’de doğmuş. Besni’deki insanlar ailemizi davet edip misafir etmişler. Halen bugün bu konuyu aile bireylerimiz konuşurlar. Şimdi Gaziantep bu durumda. Gaziantep güvenli bir il. Bu nedenle oradan gelen insanları misafir ederek buranın güvenli bir il olduğunu onlara yansıtmamız gerekiyor. Ben buradan Gaziantep halkına teşekkür ediyorum. Gaziantepliler sığınmacılara kucaklarını açtılar ve onlara evlerini açtılar. Arada ufak tefek sorunlar yaşanabilir mi? Evet yaşanabilir. Bu arada söylemek istiyorum Suriye’deki sorunların bir an önce çözülmesini temenni ediyoruz. Allah oradaki insanlara akıl fikir versin. Onlar da Suriye’nin insanları. Bizim bugün ekonomik sorunlarımız ve Halep’teki kültürel varlıklar ilgilendiriyor. Bizim kaybımızdan daha çok oradaki insanlık dramı karşısında oldukça üzgünüz.”
 
KANADA DA KONSOLOSLUK AÇACAK
 
“Kanada Cumhurbaşkanı beni kabul etti. Gaziantep’e bir konsolosluk açmak istediklerini tarafıma ileten Kanada Cumhurbaşkanı, bu konuda bizim kendilerine yardımcı olmamızı istediler.”
 
GASKİ STADI YENİLENİYOR
 
“Belediye olarak halkın yaptığı spora, salon sporlarına önem veriyoruz. Basketbolda önemli bir yol kat ettik ve birinci lige çıktık. Basketbol takımımızı kutluyorum. Tekerlekli basketbol takımımız birinci lige çıkmayı başardı. Seyrantepe’nin karşısında büyük bir spor kompleksi yapacağız. Büyükşehir Belediyespor için yeni bir stat düzenlemesi yapıyoruz. GASKİ tesislerinde düzenlemeler yapılacak. GASKİ Göleti şehre yapılmış bir deniz gibi. Bu nedenle GASKİ Stadı’nda ve çevresinde düzenlemeler yapacağız.”
 
HAVALI KORUMAM YOK
 “Hafta sonları kesinlikle kendi aracımı kullanıyorum. Belediyeye gelirken giderken kendi aracımı kullanıyorum. Makam aracımı sadece törenlerde kullanıyorum. Hava atmayı sevmiyorum. Ben kendim gibi yaşamayı seviyorum. Türkiye’de kendi arabasıyla belediye binasına gidip gelen tek belediye başkanı benim. Havalı bir korumam veya eskortum yok. Eşimle bile bir yerlere tek gitmeyi seviyorum.”