“Üniversite dönüm noktasıdır”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Nadiri, AY Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret etti. Nadiri, “İyi bir çalışmayla YGS’yi rahatlıkla kazanırsınız. Ama gideceğiniz okulu muhakkak iyi araştırın” tavsiyesinde bulundu.

İbrahim Ay ile bir süre sohbet eden Halil Nadiri daha sonra AY Medya bünyesindeki Radyo Zeugma’ya canlı yayın konuğu oldu. Nadiri canlı yayın sonrası Gaziantep Güneş Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Nadiri, üniversite seçiminin en az meslek seçimi kadar önemli olduğunu belirterek, “Üniversiteye hazırlanan arkadaşlarımızın unutmamaması gereken çok önemli bir nokta var. Hayatınızda meslek seçimi ne kadar önemliyse, üniversite seçimide o kadar önemlidir. Mezun olduğunuz üniversite sizin kariyerinizin belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır” şeklinde konuştu. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin dünya çapındaki üniversiteler arasında en başarılı ilk bin üniversitenin arasında olduğunu dile getiren Nadiri sözlerine şöyle devam etti:


ULUSLARARASI KİMLİK KAZANDIK

“Şu anda üniversitemizin 15 bin öğrencisi bulunuyor. 75 farklı ülkeden yaklaşık 4 bin yabancı öğrencimiz bulunuyor. Öğretim üyelerimizde çok kültürlü bir yapıya sahip. 35 farklı ülkeden bin öğretim üyemiz bulunuyor. Bu Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin uluslararası kimlik kazandığının en büyük kanıtıdır. Şöyle bir düşünülecek olursa çok kültürlü bir yapıda öğrenciler birbirleriyle tanışacak. Kültür paylaşımı içine girecek ve sosyal aktiviteler içinde olacaklar. Belki de burada tanıştıkları arkadaşları kariyerlerinde çok iyi bir noktaya gelmelerini sağlayacak. Uluslararası üniverisite olmak sadece yabancı öğrenci sayısının fazla olmasıyla da olmuyor. Ayrıca uluslararası akreditasyon ve denkliklerde çok önemli. Bu bağlamda da Doğu Akdeniz Üniversitesi olarak gerekli statülere sahipiz. 89 lisans ve ön lisans, 59 yüksek lisans ve doktora programımız bulunuyor.”

ASLINDA DEVLET ÜNİVERSİTESİYİZ

“Şunu belirtmek isterim ki biz aslında devlet üniversiteyiz. Fakat ücretli bir devlet üniversitesiyiz. Bu anlamda biraz farklı bir statümüz var. Yurt dışında ki çoğu devlet üniversitesi gibiyiz aslında. Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde devlet üniversiteleri ücretli eğitim veriyor. Bu aldığımız ücretler olduğu gibi öğrencilerimize dönüyor. Daha iyi eğitim, daha iyi koşullar için kullanılıyor. Üniversite sınavına girip ilk 2 bin arasına giren öğrenciler bizi tercih ederlerse hiç bir ücret talep etmiyoruz. Ayrıca cep harçlığı verip uçak biletlerini biz alıyoruz. İlk 2 bin ile 5 bin arasında ki öğrenciler bizi tercih ederse yine benzer şekilde uygulamalarımız oluyor.”


İNDİRİMLERİMİZ VAR

“Yine farklı meslek grubu ebeveynlerin çocuklarına da farklı uygulamalarımız oluyor. Bizim için ayrı bir yeri olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının çocuklarına yüzde 40-50’e varan indirmlerimiz oluyor. Sağlık kolunda çalışan insanların çocukları bizim sağlık okullarımızı tercih ederse yüzde 25’lere kadar indirim oluyor. Öğretmenlere ve bu gibi meslek gurplarına bazı ayrıcalıklar tanıyoruz. Okula bu şekilde başlayan öğrencilerin ödeyecekleri para veya aldıkları burslarda değişim olmuyor. Yani burlsu olarak okulumuza başlayan öğrenci hiç bir şart aranmadan eğitim gördüğü süre zarfınca o bursu almaya devam ediyor.”

 
250 GAZİANTEPLİ ÖĞRENCİ VAR
Doğu Akdeniz Üniversitesi olarak dünyada en iyi bin üniversitenin arasındayız. Avrupa’da ise en iyi 500 üniveriste içindeyiz. İngilizce yabancı dil ağırlıklı eğitim veriyoruz. Bunun dışında iki farklı yabancı dil eğitimi de veriyoruz. Türkiye’de ki arkadaşlar için konuşuyorum KKTC yurtdışı değil, Türkiye’nin bir parçasıdır. 1 saatlik bir uçuş sonrası KKTC’ye ulaşabilirsiniz. Bugün itibari ile üniversitemizde 250’ye yakın Gaziantepli bulunuyor. Yaklaşık 550 Gaziantepli ise okulumuzdan mezun olarak kariyerlerine devam ediyor. Buradan üniversiteye hazırlanan öğrencilere YGS’nin aslında çok basit olduğunu söylemek istiyorum. İyi bir çalışmayla YGS’yi rahatlıkla kazanırsınız. Ama gideceğiniz okulu muhakkak iyi araştırın kampüs olanaklarını, yerleşke şeklini ve gideceğiniz yerin kültürel yapısını araştırın. Unutmayın üniversite hayatınızın önemli bir dönüm noktasıdır.”